Darmowy katalog presell pages

Zagrożenie dirofilariozą

dirofilarioza, kąsania komarów, naturalne środki przeciw komarom, nicienie z gatunku filaria immitis, objawy dirofilariozy, pasożyty nicienie, pasożyty z gatunku nicieni
Zagrożenie dirofilariozą

Za nadejściem zimnego okresu w roku czyli mamy na myśli zimę mało kto czeka ze zniecierpliwieniem, no może zwolennicy nart czy innych sportów spokrewnionych ze śniegiem. Za to lato jest wyczekiwane przez nas wszystkich. Letnie miesiące to czas przyjemny, czas wakacji, urlopów. Można stwierdzić że to sielanka. Niestety nie do końca. Jest coś co szczególnie w miejscowościach położonych w sąsiedztwie jezior, stawów, rzek nie daje nam czasami spokoju.

Objawy dirofilariozy

Niby niewielkie, a potrafią tak popsuć nam nawet najlepsze chwile w czasie letniej kanikuły. Chodzi o małe zgryźliwe owady czyli komary. Do niedawna komary nie czyniły właściwie żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia. Po ugryzieniu tego owada mieliśmy swędzące miejsce, które to przez jakiś czas przypominało nam ukąszenie bo drapaliśmy się w tym miejscu. Od jakiegoś czasu niestety te małe zgryźliwe owady są roznosicielami pasożytów z gatunku nicieni, które są odpowiedzialne za powstanie choroby zwanej dirofilariozą. Choroba ta ma objawy podobne do przeziębienia: gorączka, senność, brak apetytu.

Po jakimś czasie od ukąszenia komara pod skórą powstaje niewielki guzek w którym znajduje się przyczyna powstania dirofilariozy – nicień z gatunku filaria immitis. Dirofilarioza to choroba na którą do tego czasu w zasadzie chorowały tylko zwierzęta i to w krajach o klimacie cieplejszym niż nasz w Polsce. Chorobę tą we wstępnej fazie u ludzi leczy się przez wycięcie zabiegiem chirurgicznym larwy nicienia. Aby uchronić się przed zarażeniem dirofilariozą najlepiej nie dopuszczać do ugryzienia przez komary. Istnieje wiele sposobów zabezpieczających nas przed kąśliwymi komarami.

Środki przeciw ukąszeniom komarów

Pierwszą rzeczą jest przed wyjściem na spacer np. do lasu jeżeli tylko pogoda na to pozwoli – ubrać długie spodnie i bluzkę z długim rękawem. Można nasmarować odkryte części ciała środkiem przeciw ukąszeniom komarów.

Istnieje bardzo dużo naturalnych środków przeciw ukąszeniu komarów. Jedną z nich jest rozłożenie w pomieszczeniu na płaskim naczyniu pokrojonej cebuli. Komary w tym pomieszczeniu mamy z głowy, wyniosą się. Można też natrzeć się cebulą przed wyjściem na spacer, to dla bardziej odważnych. Używanie kadzidełek również odstrasza owady. Dobrym sposobem, który to od bardzo dawna stosowały nasze prababki jest zrobienie środka przeciw komarom z octu i liści orzecha włoskiego.